petek, 21. november 2014

Najbolja stvar za zimu




Svi su bolesni ovih dana i svi me pitaju šta da urade kako bi što brže prošli kroz kašalj i kijavicu. Onda sam razmišljala šta je meni pomoglo poslednji put kad sam se prehladila. Tačno znam gde sam pogrešila tada – bila sam na odmoru u Sloveniji, plivala sam u ledenom jezeru, vreme je bilo sveže i varljivo i uveče sam pila šampanjac iz čaša koje su provele ceo dan u zamrzivaču :). Ovo je siguran recept za prehladu iako zvuči sjajno! Kako imam osetljivo grlo, nije trebalo puno vremena da me prehlada potpuno obuzme. Tako da su bolno grlo, zatvoreni sinusi i kašljanje pretili da unište ostatak mog odmora. Na sreću, sve se sredilo dosta brzo ali kašalj je potrajao dobrih mesec dana. Znala sam da nije dobro što ne odležim nekih nedelju dana ali posao i privatne obaveze mi nisu to dozvoljavale. I onda sam se setila instant prirodnog rešenja, setila sam se nečega iz svog ranog detinjstva. Inhalacija sa solju, koju danas radim koristeći himalajsku so, jer ima više od 85 elemenata i minerala, koju su sjajni za sinuse, bi verovatno bila prvo rešenje. Ali druga stvar je još bolja, posebno za grlo i kašalj. A to je čaj od majčine dušice. U Sloveniji kažemo timijan, a u Grčkoj thymus, što znači hrabrost. U kineskoj tradicionalnoj medicini hrabrost je povezana sa plućima, a ova biljka je posebno poznata po svom blagotvornom uticaju na pluća.

Ako želite da pripremite čaj od timijana, uzmite otprilike 1/4 šoljice grančica timijana i prelijte ih šoljicom vrele vode i ostavite da stoji pet minuta. Procedite i pijte polako. Ohlađeni čaj može da se koristi i kao losion za ogrebotine, kožne infekcije, akne, masnu kožu, za perut i svrab vlasišta.

Svež timijan, dodat u vašu hranu, pomoći će u varenju masne hrane tako da ga ja uvek koristim kad spremam jake čorbe (ili caserole). Timijan sadrži brojne flavonoide, uključujući apigenin, timoninon i luteolin, koji pojačavaju antioksidativno dejstvo. Timijan je bogat manganom koji reguliše i učestvuje u metaboličkim procesima i delovanju enzimskih procesa. Navalite!

Ni komentarjev:

Objavite komentar